reklam

reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

AHİSİAD’ın Nevruz Kutlamalı 3. Olağan Kurultayı Yapıldı

Yayınlanma Tarihi : Google News
AHİSİAD’ın Nevruz Kutlamalı 3. Olağan Kurultayı Yapıldı
reklam

Toplantı öncesinde Nevruz kutlamasının gerçekleştirildiği kurultayda İbrahim Çam yeniden Genel Başkanlığa Seçildi.

AHİ Sanayici ve İş Adamları Derneğinin 3. olağan kurultayı geçtiğimiz Pazartesi günü Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde yapıldı.

Kurultay öncesi Kuşlu Parkta bir araya gelen dernek üyeleri ve İlçe protokolü Nevruz kutlaması çerçevesinde ateş yakıp, sembolik olarak demir dövdüler.

Daha sonra kültür merkezinde kurultay için toplanıldı.

Kurultay protokolünde Pendik Kaymakamı Dr. Hülya Kaya, Belediye Başkanı Ahmet Cin, Pendik Emniyet Müdürü Murat Milletsever,  İstanbul Üniversitesi İktisat Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kala, AK Parti İlçe Başkanı Ali Şirin, CHP İlçe Başkanı Doğan Çakmak, İYİ Parti İlçe Başkanı Süleyman Turan, Saadet Partisi İlçe Başkanı Yasin Kadıoğlu, Büyük Birlik İlçe Başkanı Berkan Erol, Ülkü Ocakları Başkanı Mustafa Güleç, Kızılay Şube Başkanı Nurettin Beşinci, Pendik İlçe Sağlık Başkanı Gökhan İlhan, Pendik Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Selami Çiçek Trabzonlular Dernek Başkanı Süleyman Pergel, Kaynarca Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Hüsamettin Elçi, Pendik Şoförler Odası Başkanı Vehbi Bayraktar, geçmiş dönem Türk Eğitim – Sen 6 Nolu Şube Başkanı Sami Çelik, Maruf Gaziler Derneği Üyeleri ve birçok sivil toplum örgütü temsilcileri yer aldılar.

Sunumunu AHİSİAD Kurucu Üyelerinden Nuri Beşinci’nin yaptığı kurultay (AHİ söylemine göre Toy) tüm şehitlerimiz için saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Fatiha okunmasıyla başlatıldı. AHİSİAD’ın faaliyetlerinin özetlendiği bir video gösterimi ile sürdü.

Divan kurulu Muzaffer Karatay (başkan), Ayla Uzun, Tülin Avşar isimlerinden oluşturuldu.

Kurultay gündemi çerçevesinde açılış konuşmasını İbrahim Çam yaptı. Ardından Belediye Başkanı Ahmet Cin ve Pendik Kaymakamı Dr. Hülya Kaya da birer konuşma yaptılar.

Başkan Cin konuşmasında Pendik’teki sanayi kuruluşlarının Türkiye ölçeğinde değerli olduğunun altını çizerek ihracatımızın %1’ini gerçekleştirdiklerini belirtti. AHİSİAD ve PESİAD derneklerine de aktivitelerinden dolayı teşekkür etti.

Kaymakam Dr. Hülya Kaya da konuşmasında; gençlerin mesleki eğitimine önem verilmesi, iş kadınlarına tecrübeli iş adamlarının rehberlik etmesi ve üretimde rol alabilmeleri için desteklenmesi, ilçedeki anaokulu sayısının arttırılması, tefriş edilmesi olmak üzere üç ana konu üzerinde durdu.  Bu konuşma çerçevesinde toplam 40 anaokulunun 20 adetinin AHİSİAD, 20 adetinin de PESİAD tarafından tefriş edilmesi noktasında söz alındı.

İbrahim Çam, konuşmalarından sonra Belediye Başkanı Ahmet Cin ve İlçe Kaymakamı Dr. Hülya Kaya’ya AHİSİAD yayınlarının ilk ürünü olan ve  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önsözünün yer aldığı ‘Yeni Dünya Yeni İktisat Yeni Türkiye – Sanayi Devriminin Üç Evresi’ adlı kitabı hediye etti.

Program Türk dünyasının ünlü ozanlarından Arslan Bey Sultanbekov’un mini konseri ile renklendi.

 Bu mini konserden sonra gündemin diğer maddeleri oylandı.

Tek liste ile girilen kurultayda mevcut Genel Başkan İbrahim Çam oy birliği ile yeniden seçildi.

Genel Kurul İbrahim Çam’ın teşekkür konuşmasının ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

AHİSİAD Genel Başkanı İbrahim Çam konuşmasında şu sözlere yer verdi.

“ Ol deyince olduran gönüllerimizi iman nuru ile dolduran yüce Allahlın doksan dokuz adı ile derneğimiz AHİSİAD’ın 3. Olağan nevruz kutlamalı kurultayına hoş geldiniz şerefler verdiniz.

Kıymetli hazirun, ülkemizde menfaate dayalı olmayan sivil toplum kuruluşu kurmak zor olduğu kadar sürdürülebilirliğini sağlamak daha da zordur.

Bundan tam 7 yıl üç ay önce ahiliğin özüne sevdalanmış 21 iş insanı ile derneğimizi kurduk. Bize göre çıkacağımız kadim milletimize bir şekilde hizmet etme yolunda alan el değil veren el olabilenler ile yürüyeceğimizi beyan ettik.

Sadece kendi dibine ışık veren kazan kazan saçmalığına esir olmamış, kardeşim kazansın bana Allah kazandırır felsefesine uymaya gayretli kardeşlerimiz ile yola çıktık. Amacımız binler olmak değildi, az olmak, öz olmak, iyi birer ticaret adamı olabilmek ve dahi milletimizin hizmetkarı olmak idi.

Bizleri bu sevdaya meylettiren Türk ticaret hayatının piri Anadolu sanayi devrimini gerçekleştiren ahi evran veli hazretlerinin, Hz. Peygamberimizin hadisini yorumlayıp; her müslümanım diyen iş insanına şiar olacak cümlesi idi.

Şöyle ki; Ahi evran Hz. Peygamberimizin rızkın onda dokuzu ticarettedir hadisi için  rızık yediğimiz ekmek gibi aldığımız nefes ve dahi tüm hayattır o halde hayatın onda dokuzu ticarettedir yorumu yapar ve der ki;

“Ey ticaret adamları mesele tekkede camide sabah akşam ibadet yaparak cennete kavuşma değil, mesele dünya hayatında ticaret yaparak ahireti kazanabilmektir” İşte bu şiarına ram olmak inancıyla yola çıktık.

Kapitalizmin ezdiği sömürdüğü, ruhunu maddeci anlayışa satmış ticaret hayatımıza yeniden öz değerlerini kuşatma hasletiyle yola çıktık.

Başımızın tacı kolumuzun altın bileziği olan ancak bir dönem ayaklar altına alınmış meslek adamı onurunun, meslek eğitim merkezleri, meslek liseleri ve dahi mesleki yüksek öğretim ile yeniden ihya edilmesi, ara eleman denilen ahi adaylarımızın Türk sanayi üretiminin olmazsa olmazı ana elemanı olduğunu hatırlatmak için yola çıktık.

Ahilik teşkilatı mesleki eğitim sistemini başta Almanya olmak üzere gelişmiş ülkelerin kullanığını bizim anamızdan emdiğimiz ak süt gibi bize helal olan lakin kullanmaktan imtina ettiğimiz mesleki eğitim sistemini yetkililerimize hatırlatmak için yola çıktık.

Ahilik teşkilatının toplumumuzda algılandığı gibi, bir cemaat ya da  tarikat olmadığını, kurucusu ahi evranın icat ettiği ve 32 meslek dalında kurduğu sektörel kümelenme modeli ile Anadolu’da asil bir Türk başkaldırısı ile sanayi devrimi yaptığını bugün bu model ile gelişmiş tüm ülkelerin ticaret hayatlarını düzenlediğini anlatmak için yola çıktık.

Kaliteli malın pasaport taşımadığı günümüz dünyasında, biraya gelip iş almanın birlikte üretip, birlikte satıp paylaşmanın hem maddi hem manevi kazancının çok olduğunu oluşturduğumuz bilim kurulu ile üreticilerimize anlatmak için yola çıktık.

Ve yürüdük..

Başta Pendik’in tüm meslek liseleri ve çıraklık eğitim merkezimiz olmak üzere diğer ilçelerimizde ve diğer illerimizde lise ve teknik üniversitelerde projeler yürüttük programlar yaptık. Yine ata yurdumuz Türkistan da Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde kıymetli bir programa katıldık.

Daha ikinci yılımızda devletimiz meselemize olan samimiyetimizi tespit edip bizleri İstanbul valiliği resmi ahilik kutlama komitesine alarak, Anadolu yakası kutlama organizatörlüğü görevini verdi. Yaklaşık beş yıldır derneğimizin belirlediği ilçe de tüm STK’larımız ile ahilik kutlama programını organize ettik.

Ve yine yürüdük..

Bazen Mehmetçiğimize eli kanlı teröristler ile çatışırken dron ile göz, bazen Türkmen ilinde balaları giydirerek Türk askerinin şefkatinin timsali  veren eli olduk..

Kim var diye sorulduğunda tereddüt göstermeden bazen kıyafet bazen okul sırası bazen çadır bazen ev tuğlası  bazen de defter kalem olduk.

Bir elimiz Van Ulupamirli Kırgız kardeşimizin omzunda iken bir elimiz Bosnalı öğrenci kardeşimizin omzunda idi. Bir ayağımız Kars Ani’de büyük ayıbımız olan Anadolu’nun ilk Müslüman Türk camisine gidip, tadilatı için mücadele verip sonuç alırken, bir ayağımız kahpeler tarafından yakılan egedeki ciğerimiz ormanlarımıza gidip lider ülke Türkiye fidanlığı oldu.

Yine büyüklerimiz lütfettiler kum tanesi marifetlerimizi 7 Türk dünyası hizmet ödülü töreninde  yılın STK’sı ödülü ile iltifatlandırdılar.

AHİSİAD olarak bizler yaklaşık sekiz yıldır, bilim kurulu başkanımız sayın Prof. Ahmet Kala ise 30 yılı aşkın süredir ahilik teşkilatının çağlar öncesinde kurulmuş ve yağız yer delinmedikçe ticaret hayatına ışık tutacak muhteşem disiplinlerini anlatma gayretindeyiz.

Ve bu gayret meyvesini verdi. Bugün AHİSİAD yayınlarının ilk ürünü Prof. Ahmet Kala hocamızın eseri yeni dünya yeni iktisat yeni Türkiye sanayi devriminin üç evresi adlı kitabımız dijital birkaç örneği ile elimizde. Çok kısa bir sürede satışa sunulmayacak özel baskısında sayın cumhurbaşkanımızın önsözü olacak şekilde basılacaktır. 

İktisadın tarifinin Müslüman Türk’e göre yeniden yapıldığı, dünyayı ve Türkiye’yi kümelenerek üretim kurumları teorisi ve modeline dayalı yeni iktisat ve sanayi devriminin üç evresi yaklaşımı ile anlatmaya çalışan bu kitap ile Türk sanayicisinin hafızasını tazelemek, yürüyüşüne yol arkadaşı olma gayretindeyiz.

Herbirinde Prof. Ahmet Kala hocamızın tuzu olan videoda izlediğiniz sektörel kümelenme modeli ile sanayi de sağlanan başarıları ve birkaç yıldır uygulanan ahilik mesnetli mesleki eğitimdeki yenilikler bizleri milletimiz adına ziyadesiyle gayretlendirmektedir.

Zira yıllardır söylediğimizi bir kez daha tekrar ediyoruz.

2023 lider ülke Türkiye vizyonu için; güçlü ekonomi güçlü ekonomi için ahilik teşkilatı disiplinleri elzemdir.

Bu vesileyle yönetim kurulum adına  öncelikle ahilik deryasına aklımızı yönlendiren  yüce Allaha hamd ediyorum.

Kuruluşumuzdan bu güne yaptığımız her proje yada programda bizlere yol gösteren devlet büyüklerimize kaymakamımız hülya hanımefendi nezdinde şükranlarımızı arz ediyorum.

Yine yürüyüşümüzde bize rehber olan bilim kurulu heyetimize Prof. Ahmet Kala nezdinde Allah eksiklikleri göstermesin akıllarına yüreklerine sağlık diyorum.

AHİSİAD’da  başta ya da sonra katılıp bizlere omuz veren derneğimizin kıymetli ahilerine huzurunuzda Allah helal kazancınızı artırsın eksiltmesin, azdırmasın inşallah diyorum.

Toyumuza katılan tüm misafirlerimiz sağ olun var olun.

Türk devleti milleti ile ebed müddet varolsun. Güneş doğdukça  ay gökte kaldıkça ak sakalların ulu kocaların duası üstümüze olsun”

AHİSİAD’ın yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:

YÖNETİM KURULU

İbrahim Çam

Adnan Çiftçi

Ahmet Hacı Özdemir

Ahmet Meto

Ahmet Sultan Yanık

Alper Çelik

Ayla Uzun

Burak Coşkun

Ender Emir

Fatih Yılmaz

Gökhan Diktaş

Halil Hız

Halim Korkut

İsmail Büyükkayıkçı

Kemal Piroğlu

Mehmet Kaş

Murat Öztürk

Muzaffer Karatay

Muzaffer Yıldız

Mücahit Sefa Mataracı

Nazım Yüksel Yazıcıoğlu

Nuri Beşinci

Orhan Kütük

Refik Tartar

Selim Halıcı

Yasin Kadıoğlu

Hasan Çelik

Taha Yasin Yılmaz

Tülin Avşar

Nail Civelek

Mustafa Kemal Kırnak

Kürşat Özcan

Yaşar Kumantaş

Yavuz Aki

Osman Nuri Kes

Burak Buğra Genç

Mustafa Akpınar

DENETİM KURULU ASİL

Av. Salih Er

Fatih Eryılmaz

Hüseyin Gültekin

DENETİM KURULU YEDEK

Av. Mete Yıldırım

Uğur Güler

Şeref Koç

BİLİM KURULU

Prof. Dr. Ahmet Kala

Prof. Dr. Haluk Görgün

Prof. Dr. Babür Özçelik

Prof. Dr. Vatan Karakaya

Prof. Dr. Turgut Tok

Prof. Dr. İlyas Karslı

Prof. Dr. Abdurrahman Akyol

Prof. Dr. İsmail Hakkı Eraslan

Prof. Dr. Mahir İnce

Dr. Şaban Kızıldağ

reklam

YORUM YAP