reklam

reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Doğalgazı düşük derecede açık bırakmak faturanın daha az gelmesini sağlar mı?

Yayınlanma Tarihi : Google News
Doğalgazı düşük derecede açık bırakmak faturanın daha az gelmesini sağlar mı?
reklam

Doğalgazı sürekli düşük derecede açık bırakmak mı, yoksa sadece ihtiyaç olduğunda daha yüksek derecelerde yakmak mı? Uzmanlar, soruyu cevapladı.Kış gelmekte iken birçok kişinin aklında doğalgazın en elektik kullanım yolu hakkında birçok kişinin aklında sorular bulunuyor. Peki, Enerji kullanımı ve dolayısıyla doğalgaz faturalarını mümkün olduğunca düşük tutarken sıcak kalmanın en iyi yolu nedir? İngiltere merkezli MoneySaving Expert, soruyu cevapladı.Belirtilene göre, uzmanlar bu sorunun ‘çok net bir cevabı olmadığını’ kabul ediyor ve en ekonomik seçeneğin büyük ölçüde ‘evinizin ihtiyaç duyduğu enerji miktarına’ bağlı olduğunu söylüyor. Bunun da doğrudan evin büyüklüğü ve yalıtımın kalitesiyle ilgili olduğu belirtiliyor.Fakat yine de, doğalgazı tüm gün en düşük derecede çalıştırmanın diğer seçeneklere göre ‘daha az maliyetli olduğu’ fikri ise bir şehir efsanesi. Uzmanlar, ısıtmayı yalnızca ihtiyaç duyulduğunda açmanın uzun vadede enerji ve dolayısıyla para tasarrufu yapmanın en iyi yolu olduğu belirtiyor.

Hesaplamada yalıtım öne çıkıyor

Fakat bu durum her zaman evden eve değişebiliyor. Genel olarak önemli kriterlerden biri, evin ısıtmak için gereken toplam enerji miktarı. Doğalgaz açıldığında iletilen belli bir miktar enerjinin sürekli olarak evden dışarı sızıyor. Evin yalıtımı ne kadar iyiyse bu sızma o kadar azalıyor.Yani, ısıtıcıyı tüm gün açık tutulursa gün boyunca enerji kaybedileceği, bu nedenle evin yalnızca gerekli olduğunda ısıtmanın daha hesaplı bir yöntem olduğu vurgulanıyor.Buna karşı bazı uzmanlar da sürekli açık bırakma opsiyonunu desteklemiyor değil. Fakat bu yine, binanın ve evin yalıtımıyla alakalı oluyor. Uzmanlar bunu şu şekilde açıklıyor:

“Tüm radyatör vanalarını sonuna kadar açmak ve ısıtmayı tüm gün düşük seviyede tutmak gerekir. Zira doğalgaz her açılıp kapandığında duvarlarda yoğuşma birikmesi olur. Bu yoğuşma, ısının evin dışına iletilmesine yardımcı olur. Yani ısı, dışarı daha hızlı sızar ve sonuç olarak ısınmak için daha fazla enerji sarfiyatı gerekebilir”

reklam

YORUM YAP