reklam

reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

İstanbul Pendik Eğitim Kültür Sanat ve Yardımlaşma Derneği Açıldı

Yayınlanma Tarihi : Google News
İstanbul Pendik Eğitim Kültür Sanat ve Yardımlaşma Derneği Açıldı
reklam

Yoğun ilgi gören açılışta, kokteylden sonra  kurdele kesimini Kaymakam Dr. Hülya Kaya yaptı.

Başkanlığını Şefika Yazıcı’nın yaptığı İstanbul Pendik Eğitim Kültür Sanat ve Yardımlaşma Derneğinin açılışı kuruluş aşamasını tamamladıktan sonra 6 Ekim Perşembe günü gerçekleştirildi.

Açılış törenine Pendik Kaymakamı Dr. Hülya Kaya, Pendik Kızılay Şube Başkanı Nurettin Beşinci, Pendik Devlet Hastanesi Başhekimi Dr.  Salih Çalık, Batı Mahallesi Muhtarı Hülya Büyüktopçu, Doğru Yol Partisi Eski İlçe Başkanı Emin Akburak, dernek yönetim kurulu üyeleri ve STK temsilcileri katıldılar.

Kurdele kesiminden sonra konuşan  Kaymakam Dr. Hülya Kaya; “Her zaman ‘Ne varsa Pendik’te var’; yardımlaşmalarınız, birbirlerinize olan destekleriniz  çok güzel. Bu dernek ile birlikte ihtiyaç sahibi insanlara ulaşmak daha da kolaylaşacak, kültür sanat faaliyetleri gibi birçok organizasyonlar yapılabilecek. Kaymakamlık olarak her noktada sizin destekçiniz olacağız. Her birinizi tebrik ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Dernek Başkanı Şefika Yazıcı da konuşmasında; “Dernek olmadan önce Gönül Dostları Sivil Platformu çatısı altında birçok yardımda bulunduk. Kermesler yaparak 84 öğrenciye burs sağladık. Artık derneğimiz ile birlikte daha fazla insanın hayatına  dokunacağız. Katkılarından dolayı kaymakamımız Dr. Hülya Kaya’ya ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” sözlerine yer verdi.

Açılış töreninde Dernek Başkanı Şefika Yazıcı Kaymakam Dr. Hülya Kaya’ya kendi üretmiş olduğu el işi bir çanta hediye etti.

Dernek kurucu üyeleri şu isimlerden oluşuyor:

Şefika Yazıcı, Seçil Kutal, Serpil Alev, Selda Demirci, Nurten Korkut Koç, Dilek Altunöz, Ayşe İpek

DERNEK OLMADAN ÖNCEKİ FAALİYETLER;

Dernek çalışmaları ile ilgili bilgi veren Başkan Yazıcı; “Sivil platform olarak kendimize ‘Gönül Dostları’ diyerek başlangıçta Sn. Erol Kaya’nın da desteğiyle 12 yıl el emeği ürünler üretip Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde kermes düzenleyerek 84 öğrenciye eğitim bursu verdik.

Burs verdiğimiz öğrencilerden biri olan Anıl Can Güzeler şu an, Akdeniz Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapıyor. Bu kardeşimiz gibi başarıya ulaşmış daha birçok öğrencimiz mevcut.

Şef Şefika Günyel’in hayalini kurduğu ve Pendik Belediyesinin basımını üstlendiği yemek tarifleri kitabının satışından gelir elde ettik.

Öğrencilere eğitim bursları dışında kitap, kırtasiye, kıyafet, temizlik ürünleri ve gıda yardımlarında bulunduk.

Van depreminde; Pendik Belediyesinin Van’da yaptırdığı beş okul için binlerce kitap desteği verdik.

Afetlerde çeşitli şehirlere; battaniye, kıyafet, temizlik ürünleri, gıda yardımları ulaştırdık. Pendik Belediyesi aracılığıyla Afrin’deki askerlerimize yüzlerce diş macunu, diş fırçası gönderdik.

Pendik Kartal sınırında kalan Topselvi’deki yatılı rehabilite ve eğitim okulunda (şu an imam hatip lisesi) aile birliği oluşturduk.

Pendik Gazetesi, Erol Yazıcı ve Metin Yazıcı’nın destekleriyle rehabilitedeki öğrencilerle  şiir dinletisi düzenledik. Bu dinletide okul öğrencileri de sahne aldılar. Sağlanan bağışlarla okulun sert zeminlerini yaptırdık. Öğrencilerin ayakkabı, giysi ve battaniye ihtiyaçlarını karşıladık.

Okul binasının yanındaki boş araziyi büyük şehir belediyesiyle iletişime geçip spor kompleksi yapılmasını sağladık.

Hayır severlerin de katkılarıyla çocuklara mangal partisi yaptık. Oyunlar oynayarak eğlendikleri piknikler düzenledik.

Türkiye liseler arası satranç birincisi Fatih İpin’in hazırladığı programla öğrencilere satranç öğrettik ve yarışma düzenledik.

Çevremizdeki sahne sanatçılarının katkılarıyla huzur evlerinde konserler, moral geceleri düzenledik.

Huzur evlerinde ikamet eden büyüklerimizi sıklıkla ziyaret ederek onlara çorap, iç çamaşırı, pijama hediye ettik.

İhtiyaç sahibi gelin adaylarına gelinlik temin ettik. Ayrıca çeyiz katkılarında bulunduk.

Yeşilay’da farkındalık oluşturmak için Pendik Kent Konseyi’nin maddi desteğiyle kadınlarımızın ördüğü atkıları iki okula dağıttık.

Üç yıl doğu bölgemizdeki okullar dahil olmak üzere öğrencilere yüzlerce atkı ördük ve dağıttık” dedi.

DERNEK OLARAK HEDEFLERİMİZ

Derneğin hedefleri ile ilgili de bilgi veren Yazıcı;”Öğrencilerin başarısı bizlere onur verirken diğer taraftan, ihtiyaçları sahiplerine ulaştırmak da bizlere ayrı bir şevk veriyor. Hiçbir bedel gözetmeden eş dostla birlikte başlattığımız bu hizmeti daha kapsamlı çalışmalara imza atmak ve daha çok hayatlara dokunabilmek için Pendik Eğitim Kültür Sanat ve Yardımlaşma Derneğini kurduk.

Otuz altı mahalle muhtarı ile iş birliği yaparak, ihtiyaç sahibi aileleri tespit edeceğiz. Ailenin öğrencisi varsa onun kırtasiye, giyim gibi ihtiyaçlarını karşılayacak  ve öğrenci bursu vereceğiz. Evlerindeki  gıda, eşya gibi eksikleri tespit edip sırasıyla tamamlayacağız.

Hanedeki kadınların el hünerlerini öğrenip, onları istihdama yönlendireceğiz.  Hünerleri yoksa, derneğimizde yapılacak atölye çalışmalarımızla onlara vasıf kazandıracağız. Çünkü; asıl hedefimiz kadının başarısına giden yollarda gücünü kazanması, kendine inanması, üretebilmesidir.

Üreten kadınlarımıza maddi yardımda bulunacağız.

“Öğrendiğini Bildiğini Öğret” etkinliği adı altında ahşap boyama, seramik, çini, mevsimsel reçel yapımı, örgü, dantel, iğne oyası, şiir, fotoğraf çekimi, resim gibi buna benzer diğer sanatsal faaliyetleri sertifikalı veya sertifikasız bilen kişilerin öğretileriyle atölye çalışmaları düzenleyeceğiz.

Atölye çalışmalarımızda üretilen eser ve ürünleri internetten satış yapıp, kermes ve sergi düzenleyerek gelir elde edeceğiz.

Atölye çalışmalarımızda ürettiğimiz (otantik nazarlık, reçel, süs eşyası vb.) ürünlerle markalaşıp Pendik’imizin adını ilçe sınırları dışına taşıyacağız.

Kültür ve sanat sergileri organize edip diğer sanatçıların da katıldığı yarışmalar düzenleyeceğiz.

Tonguç Kartal ritim sanat merkezinin katkılarıyla, her aileden ilköğretim öğrencilerine müzik aleti çalmayı öğreteceğiz.

Güncel ve yaşamsal konuları içeren seminerler (kişisel gelişim, deprem bilinci, güzel konuşma vb.) düzenleyeceğiz.

“Her eve kitaplık” etkinliği altında, kitap okumayı teşvik etmek için faaliyetlerde bulunacağız.

Esnafla iletişime geçip indirim kartı ve alışveriş kuponları temin edeceğiz.

Gıda sektöründe faaliyet gösteren bir kardeşimizin katkılarıyla her ay on beş aileye düzenli olarak erzak ulaştıracağız.

Okul dönemlerinde yine başka bir kardeşimizin desteği ile  40 civarı öğrenciye kırtasiye yardımında bulunmasına aracı olacağız.

Evlerimizde bulunan (Halı, masa, bilgisayar, beyaz eşya, televizyon vb.) fazla eşyaları temizleyip, bakımını yaparak ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız.

“Düğünümüz var” adı altında yeni evleneceklere çeyiz yardımı yapacağız.

Senede bir kere sünnet şöleni düzenleyeceğiz.

Önemli gün ve haftaları çeşitli organizasyonlarla kutlayacağız.

“Hayallerin hayallerimiz, haydi gerçekleştirelim” başlığı altında; genç, yaşlı, çocuk demeden (belki bir bisiklet, belki bir ünlüyle tanışabilmek vb.) insanların ulaşamadığı hayallerini gerçekleştireceğiz.

Her şeyden önce bütün bunları ve daha fazlasını gerçekleştirebilmek için Pendik Eğitim Kültür Sanat ve Yardımlaşma Derneği çatısı altında kadro kurup organize olmak ve daha çok insanın hayatına dokunmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

reklam

YORUM YAP