reklam
reklam
DOLAR 32,8248 % 0.04
EURO 35,2439 % -0.18
STERLIN 41,7711 % -0.2
FRANG 36,7168 % -0.28
ALTIN 2.450,67 % -1,57
BITCOIN 64.327,83 0.862
reklam

Kurumsal Danışmanlıkta Yeni Dünya

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Dünyanın her anlamda hızlı bir değişime uğradığı evredeyiz. Bu değişim sosyal hayattan aile hayatına diğer birçok alana sirayet ettiği gibi en önemli etkilerinden birini de iş hayatında gösterdi. Artık çalışanlar sadece maaş, prim gibi ödül sistemleri ile tatmin olmuyor, çalıştığı ortamda kariyerinden, psikolojine kadar her alanda tam destek bekliyor. İşte bu noktadaki sihirli kelime ‘’kurumsal danışmanlık’’.

Nedir bu kurumsal danışmanlık şirketlerin aslında iç yapılarını denetleyen, eksik unsurlarını bulan veya çalışanların istek ve beklentilerinin şirket yapısına entegrasyonunu sağlayan bir alandır kurumsal danışmanlık. Günümüz toplumunda birçok değerli şirket kurumsal danışmanlık alarak kendini geliştirmeye devam etmekte dünyaya entegrasyonunu sağlamakta ve geri gitmeyi önlemektedir. Ancak yeni dünyaya entegrasyonunu sağlayamayan firmalar hızla geri gitmektedir.

Kurumsal danışmanlık çok aşamalı bir süreçtir. Burada önemli olan nokta her aşamaya hakim ve bu alanda deneyimli hizmet veren kişi veya şirketlerle çalışmaktır. İlk aşamada kurumsal ihtiyaç analizi dediğimiz şirketlerin temelde ne gibi eğitimlere, politika değişikliklerine ve çalışmalara gitmesi gerektiğinin belirlendiği süreç yer almaktadır. Burada asıl nokta bu çalışmayı yapacak kişilerin yapacakları şirketle ilgili detaylı ve temiz bir araştırma yapmasıdır.

İlk analiz sürecinde şirketteki çalışanlarla ön görüşmeler, anket ve test uygulamaları, yerinde gözlem gibi teknikler uygulanarak şirketin detaylı analizi çıkartılır. Burada yapılan çalışmalarla beraber yapılacak eğitimler ve değişikliklerin ayrıntılı bir raporu çıkartılır. Bu rapor şirkette bu çalışmayı talep eden yönetici ve kurula sunularak devam edecek süreç belirlenir.  Gerekli eğitimler uygulanmaya konar.

Örnek bir süreç analizi yaparsak; bir şirkette ihtiyaç analizi sonucunda stres yönetiminde ve kariyer ilerleyişinde soru işareti olan çalışanlar tespit edildi. Bununla ilgili öncelikle stres yönetimi eğitimi uygulamaya konar. Bu çalışmada sadece teorik değil fiziksel ve uygulamalı olarak çalışmalar yapılarak kişinin stres anlarında bu tekniklerle kendini sakinleştirmesi sağlanır. Aynı şekilde kariyer basamakları eğitimi ile şirket içindeki o kişiye en uygun pozisyonları ve işinin yükselebileceği basamakları detaylı analiz yönetimiyle anlatarak bu anlamdaki soru işaretleri giderilmiş olur. Gün sonunda baktığımızda şirket içindeki sorunlar ortadan kaldırılmış ve verim önemli ölçüde arttırılmış olur.

Tabii ki bazı kurumlar bu verimi daha da üste çıkarmak için çalışanlarına terapi hizmeti sağlayarak aslında kurumsal danışmanlığı sürekli hale de getirmiş oluyor. Yaşadığı problemlerle başa çıkmayı öğrenen çalışan çalışırken dikkat problemleri yaşamıyor, konsantrasyon halinde çalışmasını sürdürerek verim anlamında da üst düzey bir performans göstermiş oluyor.

Nerden bakarsak bakalım gelişen ve büyüyen şirketlerin güncel durumdan geri kalmasının en büyük nedeni güncele ayak uyduramamak. Kurumsal danışmanlıkta artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Ve öyle olmaya da devam edecek.

Seyit Can Özçelik

Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi

Kurumsal Danışmanlık Koordinatörü

0538 865 92 26

reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YORUM YAP