reklam
reklam
DOLAR 32,8248 % 0.04
EURO 35,2439 % -0.18
STERLIN 41,7711 % -0.2
FRANG 36,7168 % -0.28
ALTIN 2.450,67 % -1,57
BITCOIN 64.359,99 0.011
reklam

Pendik Belediye Meclisinde Sokak Hayvanları Meselesi Tartışıldı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Pendik Belediye Meclisinde Sokak Hayvanları Meselesi Tartışıldı
reklam

Sokak hayvanlarına yönelik hazırlanan yasa tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunuldu. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sokak hayvanlarının korunması ve yönetilmesi konusunda Meclis’e sunulan yeni yasa tasarısı hakkında bilgi verdi. Tasarı Pendik Belediye Meclisinde de tartışmaya sebep oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile AK Parti’nin hazırladığı sokak hayvanları yasa tasarısı tartışmaları da beraberinde getirdi. Taslak metne göre bir ay boyunca sahiplendirilmeyen bir köpek “uyutulacak” yani yaşamına son verilecek. Sahipsiz köpeklerin tespiti ve takibi belediyeler tarafından yapılacak.https://www.youtube.com/embed/MOlC8JS8pOA?feature=oembed

Uyutma maddesi
Teklifin hayvan uyutma maddesi şöyle:
“Hayvan bakım evlerinde bulunan hayvanlardan 1 ay içerisinde sahiplendirilmemiş olanlara ötanazi yapılır. Sahiplendirilenler, rehabilitasyon işlemleri yerel yönetimlerce tamamlandıktan sonra sahibine teslim edilir. Sahipsiz hayvanların hayvan bakım evlerinde barındırılması, sahiplendirilmesi ve ötanazi yapılması ile ilgili usul ve esaslar Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.”

MHP’li Kemal Piroğlu: “Yasa tasarısını destekliyoruz.”

Pendik Belediye Meclisinde MHP’li Meclis Üyesi Kemal Piroğlu konuyu gündeme getirerek, yasa tasarısını desteklediklerini ancak ilk yöntemin uyutulma olmaması gerektiğini vurguladı. Bunun üzerine söz alan CHP Pendik Belediye Meclis Üyesi Özge Beğenmiş Olca, yasa tasarısının sokak hayvanlarını öldürmek üzerine hazırlandığını ve bu tasarıyı savunanları kınadığını ifade etti. Tekrar söz alan MHP’li Piroğlu, sokak hayvanlarının ilk etapta uyutulmaması gerektiğini vurguladığını ifade etti. Yasa tasarısının da bu şekilde hazırlandığını söyledi.

AK Partili Yunus Emre Özbek: “Uyutmak tek çare olarak ifade edilmemiştir; seven, sahiplenir.”
Tartışmada söz alan AK Parti Pendik Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Yunus Emre Özbek, yasa tasarısının iyi anlaşılması gerektiğini söyledi. Uyutmanın tek çare olarak anlaşılmaması gerektiğini, sokak hayvanlarının sahiplenilmesi gerektiğini ifade etti. Aynı zamanda İBB Meclis Üyesi olan Avukat Yunus Emre Özbek, İBB’nin de bu konuda üzerine düşen vazifelerinin olduğunu hatırlattı. Ekrem İmamoğlu döneminde yapılmış tek bir sokak hayvanı geçici bakımevinin olmadığını söyledi.

Kaynak: İbb 2023 Faaliyet Raporu ve Denetim Raporu

CHP’li Onur Uğurdan: “Ekrem başkanımız hayvan haklarına ilişkin hassasiyetini her zaman belirtmiştir.”
İBB’nin üzerine düşen görevleri yerine getirdiğini söyleyen CHP Pendik Belediye Meclis Üyesi Onur Uğurdan, Kemerburgaz Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi’ni örnek verdi. Tekrar söz alan AK Partili Yunus Emre Özbek, bahsi geçen tesisin daha önce yapıldığını, 2020 yılında yenilendiğini vurguladı. Özbek, Ekrem İmamoğlu döneminde yapılmış tek bir sokak hayvanı geçici bakımevinin olmadığını söyledi.

Kaynak: İbb 2023 Faaliyet Raporu ve Denetim Raporu

Tartışmaya söze girerek bir son veren Pendik Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili Nuri Tüzek, konuyu kapatmış oldu. Pendik Belediye Meclisi gündemdeki diğer konularla devam etti.

Kaynak: PendikliTV

reklam

YORUM YAP