reklam
reklam
DOLAR 32,6538 % 1.16
EURO 34,9038 % -0.01
STERLIN 41,4400 % 0.47
FRANG 36,6089 % 1.36
ALTIN 2.447,02 % 2,34
BITCOIN 67.031,99 -0.943
reklam

PENDİKSPOR ŞIRKETLEŞTİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
PENDİKSPOR  ŞIRKETLEŞTİ
reklam

Genel Kurulda Pendikspor’un şirketleşmesine onay verildi Pendikspor Olağanüstü Genel Kurulu Yunus Emre Kültür Merkezi’nde yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kongrede Divan Heyeti Bülent Aydın başkanlığında oluşturuldu.

Pendikspor Kulüp Başkanı Mustafa Şahinyılmaz; “Pendikspor’un şirketleşme durumu uzun zamandır planda. Yönetim yine bizim elimizde olacak. Pendikspor’un hiçbir borcu yoktur. Üst lige çıkmak için de Pendikspor’un hakettiği kadroları kuracağız”dedi.

Ardından söz alan Pendikspor eski yönetim kurulu üyesi Hakim Seven de şirketleşmenin yol açacağı sıkıntılarını dile getirerek önümüzdeki günlerde pendiksporu nasıl bir süreç bekliyor hep birlikte göreceğiz dedi.

 Şirketleşmeye yönelik endişelerimize örnek vermek gerekirse;

1.Kulübün geleceğini etkileyecek önemde olan şirketleşme kararının sağlam temellere dayandırılmadan,  acele bir şekilde ortaya atılmasının amacı nedir?

3.Bu hisseler tek bir kurumun veya şahsın olmayacaksa hisse oranlarının dağılımı nasıl olacaktır ve Pendikspor Derneğine ne kadar hisse verilecektir?

4.Bu fikri ortaya atan genel kurul üyelerine soruyorum: Bahsedilen şirketleşme gerçekleştiğinde, sizler 70 yıllık çınar ağacımız olan Pendiksporumuza zarar gelmeyeceğine dair biz Pendikspor üyelerine ve Pendik halkına söz verebilecek misiniz? Bu mesuliyeti alabilecek misiniz? diyerek sözlerine  son verdi

2.Pendikspor Kulübü Derneğinin şirketleşmesi durumunda, şirket hisseleri kime veya hangi kuruma satılacaktır?

Sonrasında  Pendikspor eski Başkanı veTürk Kızılayı Pendik Şubesi Başkanı Nurettin Beşinci söz aldı.  Pendikspor’un tarihinden ve öneminden bahsetti. Şirketleşmenin ise bugün oylanmaması ileriki bir sürece bırakılıp bu arada daha iyi anlatılması gerektiğini ifade etti.

Pendikspor’un eski başkanlarından Taner Aşkın; “Futbol artık dünyada başka şekilleniyor. Futbol hem bir endüstri ve hem de bir eğlence aracı olduğu için şirketleşmelidir.  Türkiye’de de 3 büyüklerde dahil büyük bir spor endüstrisi  ve bu süreçte şirketleşmeden yanayım ama bazı çekincelerim de var. Meclisten çıkacak kanunda belediyelerin futbol kulüpleriyle ilgili tasarufta bulunamayacak.  Şirketleşme artık zorunluluk oldu. Ama vakıf kurulmadan şirketleşme eksik kalacak” sözlerine yer verdi.

Pendik Kent Konseyi Başkanı ve Pendikspor eski başkanlarından Süleyman Yılmaz; “Şirketleşme kulüp için büyük ekonomik olanakları sağlayacak. Pendikspor 2007 – 2008′ de playoffta finale kaldı ama finansman yuzunden sahiplenilemedi.  Pendikspor markası, taraftarları yine yerli yerinde duracak. Tasisler zaten belediyeye ait şirketleşmenin zararı olmayacak. 1. Lige çıkmayı hedefliyorsak yeni stada ihtiyacımız var” dedi.

Genel kuruldan söz alan Pendikspor’da yöneticilik yapmış Pendikli eğitimci ve işadamı Faruk Çakmak, Pendikspor’un Başkanının yaptığı konuşmada kulüp şirketleşmezse Pendik’te 22 amatör kulüp var.  Pendikspor’da buraya doğru gider tarzı yorumlarını talihsiz bulduğundan bahsetti. Pendikspor’un hakettiği yere gitmesi gerektiğini, kulübün finansal sıkıntılarının elbette belediyeye ağır bir yük ürettiğini söyledi. Genel kurulda şirketleşme çok büyük katkı verecekse bile bu kararın acele bir karar olduğundan ve sürece yayılıp tartışılması gerektiğini genel kurul üyelerine de bilgi verilmesi gerektiğini söyledi. Kulübe sponsor olacak işadamlarının ne kadar söz hakkı olacağının çok anlatılmadığından bahsetti. Bugünkü kararın tavsiye niteliğinde olması gerektiğinden ve sonraki toplantıda karar alınmasının daha iyi olacağını ifade etti.

Pendikspor Başkanı konuşmaların ardında cevap vermek üzere tekrar kürsüye geldi. Muhalif fikir sunanlara cevaplar verdi. Yönetimi ne şekilde devraldığını maddi zorluklara rağmen başarıyla 0 borçla görev yaptıklarını şimdi şirketleşme yetkisini aldıktan sonra görüşmelerin başlayacağını bildirdi. Şu anda forma sponsoru olan firma ile görüşmelerin olduğunu , gelişmeler olduğunda şeffafça yine delegeye gelip görüşüleceğini söyledi. Şirketleşme sürecinde yönetim kurulunun değişmeyeceğini ve söz sahibi olacağını bildirdi. İstanbul MHP Millet Vekili Spor Adamı Saffet Sancaklı ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir’in toplantıda şirketleşmenin yasayla zorunluluk haline geleceğinden dernekleşme statüsünün iptal olacağından bahsetti. “Biz de kararımızı önceden planladığımız şirketleşme sürecini hızlandırdık.Hem bizim hem Pendik Belediyesi’nin hukukçuları bu konuda çalışıyor kendimizi Pendikspor’u garantiye almadan bir imza atmayız. Bugün sadece sizden bir yetki almak istiyoruz, bu yetki bize şirketleşme için görüşme hakkı tanıyacak, sizden bu hakkı istiyorum” açıklamalarında bulundu.

Konuşmaların finalinde Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin söz aldı: “Her şey konuşuldu, bugün burada inşallah Pendikspor yararına bir karar alınmasını isterim. Ben 3 tarafta da yer alan birisiyim. Pendikliyim, Pendiksporlu bir sporseverim,  Pendikspor Başkanlığı yapmış birisiyim. Ayrıca şu an Belediye Başkanıyım. Daha öncelerde bir kaç kez üst lige çıkma fırsatı için playoff oynadık. 2. Ligde ortalarda mücadele eden bir kulübüz. Geçen sezon da iyi transferler yapıldı şampiyonluk hedefi kondu ama düşmemeye oynayan bir takımla karşılaştık. Çünkü ekonomik olarak yetersizlikler vardı. Federasyondan gelen para kısıtlı geri kalan bedel yöneticilerin üstüne kalıyor. Büyük kulüplerin şirketleşmesini ben de inceledim. Hepsi birbirinden farklı,  Pendikspor’un dokusuna uygun bir formül oluşturacağız. Bu genel kuruldan yetki almadan olmaz. Başkan bunu istiyor. Kaldı ki Mustafa Başkan ve yönetimi yetki alsa bile biz belediye olarak bu işi başıboş bırakmayız. Tabii ki destek olacağız. Adaletten yana olmamız lazım. Kimse mağdur olmadan herkesin menfaatini koruyarak yapmalıyız. Hukukçularımız çalışıyor. Biz de sürece dahiliz, federasyon başkan danışmanımız ve bu işi bilenlerle görüşüyoruz. Senaryo yazılmış ve burda film çevriliyor gibi bakmayın, yetki alınmadan kulüp kimle nasıl görüşecek? Hisse devri bizim onayımız olmadan yapılmayacak şekilde, ödemelerde tüm giderleri karşılayacak şekilde ve üst lige çıkmayı hedefleyecek şekilde şartlarımız var. Bu takım üst lige çıkacak, üst lige çıkınca zaten gelir gider birbirini dengeleyecek. Pendikspor Pendik’ te kalacak. Eski başkanlar ile konuyu konuştuk. Fikir alışverişi yaptık. Pendikspor Pendiklilerindir. Genel itibarı ile paydaşların olumlu görüşleri var. Pendik’in kendine özgü bir yapısı var. Konuşan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Herkesin fikri aslında aynı, Pendikspor’un başarısı. Birlikte güçlüyüz. Buradan bir karar alıcaz, hayırlı olsun. Biz buradayız. Yeni stadı da yapacağız. Üst lige hep beraber çıkacağız. Bu zevki birlikte yaşayacağız şimdi burdan ne karar çıkarsa çıksın elele kolkola olacağız. Hepimiz Pendiksporluyuz” dedi.

Oylamaya geçildi. Açık oyla yapılmasına karar verildi ve oylama sonucu büyük çoğunlukla kabul edildi.

Şirketleşme sürecinde yönetim kurulu görüşmeler yapmaya yetkiyi aldı. Alkışlar eşliğinde kürsüye gelen Pendikspor Başkanı Mustafa Şahinyılmaz teşekkürlerini iletti ve kongre sona erdi.

reklam

YORUM YAP