reklam
reklam
DOLAR 32,6709 % 1.22
EURO 34,9441 % 0.1
STERLIN 41,5030 % 0.62
FRANG 36,5610 % 1.23
ALTIN 2.446,56 % 2,32
BITCOIN 66.851,99 -1.355
reklam

TKB Pendik Şubesi 100. Yılında Ankara’da 2 Ana Sınıfı Açtı

Yayınlanma Tarihi : Google News
TKB Pendik Şubesi 100. Yılında Ankara’da 2 Ana Sınıfı Açtı
reklam

Başkanlığını Özen Öztanyel’in yürüttüğü TKB Pendik Şubesi, kuruluşlarının 100. yılında Ankara’da tefrişatını üstlendikleri 2 ana sınıfı açtı.

“Türkiye’nin  dört bir yanında açmış olduğumuz sınıflara  ek olarak bu yılın anısına Ankara’da Şüküfe Nihal Ortaokulunda tefrişatını üstlendiğimiz 2 adet ana sınıfı açarak kuruluşumuzun 100. yılını taçlandırdık.

Ayrıca Ankara Genel Merkez tarafından tefrişatını üstlendiği 2 yemek salonu ve 1 adet drama sınıfı ile okulumuzun  eğitim standartlarını üst seviyeye taşındı.

Amacımız, yolumuz hep çalışmaktır. 
Ne mutlu Türküm diyene, Ne mutlu TKB’liyim diyene.”

TKB Genel Başkanı Avukat Sema Kendirci Uğurman ise, “100. yılımızı kutlarken diyoruz ki bu yalnızca Türk Kadınlar Birliği mensuplarının değil nüfusun diğer yarısının tarihidir. Bu, Cumhuriyet kurulduğundan beri kadınların verdiği mücadelenin örgütlü gücüdür, bütün kadınların tarihidir” sözlerine yer verdi.

TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ HAKKINDA

Türk Kadınlar Birliği, 7 Şubat 1924 tarihinde kuruldu. Kurucuları arasında, Nezihe Muhittin, Latife Bekir (Çeyrekbaşı) ve Sabiha Zekeriye (Sertel) de bulunmaktadır. Şükufe Nihal aktif üyelerden birisidir. Derneğin, Atatürk’ün eşi Latife Hanımdan da büyük destek aldığı bilinmektedir.

TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ’NİN KURULUŞ AMACI

Kuruluş amacı, kadının siyasal haklarını elde etmesi ve sosyal yaşama eşit olarak katılmasının sağlanması idi. İlk Genel Başkan Nezihe Muhiddin’ in aşağıdaki sözleri bu amacı ve mücadeleyi en iyi şekilde özetlemektedir.

“Biz Türk Kadınları toplumsal ve siyasal yaşamda hak ettiğimiz yeri almalıyız. Önce Türk Kadınlarını bilinçlendirmeli ve eğitmeliyiz. Onlara daha fazla şey istemelerini ve bunlara nasıl ulaşacaklarını anlatmalıyız. Amacımız Türkiye’de kadın ve erkeğin toplumsal, ekonomik ve siyasal eşitliğidir.”

Cumhuriyet ile yaşıt, ilk ve tek kadın örgütü Türk Kadınlar Birliği (TKB) eşitlik ve özgürlük mücadelelerinin 100. yaşına Ankara’da Atatürk’ün huzurunda girdi.

TKB Genel Merkezi tarafından düzenlenen programa Türk Kadınlar Birliği Pendik Şubesi Başkanı Özen Öztanyel ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. 

Türkiye’nin çeşitli illerindeki şubelerinin başkanları ve delegelerinin de yer aldığı program etkinliklerle, panel ve törenlerle kutlandı.

Etkinliklerin son derece güzel geçtiğini belirten TKB Pendik Şube Başkanı Özen Öztanyel Ankara ziyareti ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

reklam

YORUM YAP