reklam

reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Türkiye’nin İlk ‘Akıllı Konteyner Sistemi’ Pendik’te!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Türkiye’nin İlk ‘Akıllı Konteyner Sistemi’ Pendik’te!
reklam

Pendik Belediyesi, Türkiye’nin ilk akıllı konteyner sistemi”ni hayata geçirdi. Şimdilik 21 noktada kurulan “akıllı konteynerler” güneş enerjisiyle çalışıyor, dolduğunda merkeze haber veriyor ve atıkları sıkıştırarak yüksek kapasitede çalışıyor.

Sıfır atık çalışmalarıyla ilklere imza atan Pendik Belediyesi, Türkiye’nin ilk “akıllı konteyner sistemi”ni hayata geçirdi. Kent genelinde şimdilik 21 noktaya yerleştiren akıllı konteynerlar sahip oldukları yüksek teknolojiyle geri dönüşüm sürecine destek verecek ve atık toplama maliyetlerini düşürecek.

Atıkları sıkıştırarak yüksek kapasitede çalışıyor

Akıllı konteynerler güneş enerjisiyle çalışıyor. Toplanan kağıt, metal, plastik ve cam gibi atıkları sıkıştırarak daha yüksek kapasitede çalışıyor. Akıllı konteyner tamamen dolduğunda içindeki sensörler vasıtasıyla otomatik olarak merkeze haber veriyor. Ardından Pendik Belediyesi ekipleri akıllı konteynerdeki atıkları geri dönüşüm tesisine gönderiyor.

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın hibesiyle hayata geçti

“Akıllı konteyner sistemi”, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın 2021 yılındaki “Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı” kapsamında kazanılan hibe ile hayata geçti. Projeyle Pendik Belediyesinin mevcut atık yönetim sisteminin daha verimli bir hale getirilmesi, karbon salınımının azaltılması ve atık toplama maliyetlerinin düşürülmesi hedefleniyor.

reklam

YORUM YAP