reklam

reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Tuzla Belediye Meclisi’nde 2024 yılı bütçesi oy birliği ile onaylandı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Tuzla Belediye Meclisi’nde 2024 yılı bütçesi oy birliği ile onaylandı
reklam

Belediyeciliğin, adalet kavramı üzerine kurulduğunu söyleyen Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı “Cemil Meriç’in her zaman söylediği şu sözünü paylaşmak istiyorum; Tarafsızlık en iğrenç yalandır. Her var olan uzviyetin bir tarafı vardır. Önemli olan adil ve adaletli olabilmektir.” dedi.

Tuzla Belediyesi ekim ayı olağan meclisi, 2024 mali yılı performans programını ve bütçe tasarısını görüşmek üzere ikinci birleşim ile toplandı. Gelir-gider denkliği sağlanarak oluşturulan 2 milyar 956 milyon 324 bin 900 TL’lik bütçe oy birliği ile kabul edildi. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “14 yıldır yaptığımız tüm bütçelerin gerçekleşme oranı yüzde 97’dir. Her zaman gerçekçi bir bütçe yapmaya çalıştık. Yüzde 97, Türkiye genelinde ciddi bir orana tekabül eder. Bu yüzden mecliste emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

7’nci seçim dönemi ekim ayı meclis toplantıları 2’nci birleşimi Tuzla Belediye Meclisi’nde gerçekleştirildi. Mecliste 2024 yılının bütçesi oy birliği ile onaylandı. Tuzla Belediyesi meclis salonunda gerçekleştirilen ikinci birleşimde meclis üyeleri bütçe kalemlerini tek tek görüşerek oyladı. İlk oturumda komisyondan gelen 18 rapor meclis üyelerine sunuldu ve çoğunluğunun komisyondan geldiği şekliyle kabulüne oy çokluğu ile karar verildi. Gelir-gider denkliği sağlanarak oluşturulan 2 milyar 956 milyon 324 bin 900 TL’lik bütçe de oy birliği ile meclisten geçti.

“AYAĞIMIZI YORGANIMIZA GÖRE UZATTIK”

Tuzla’da 14 yıldan beri birçok yeniliğe imza attıklarını kaydeden Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Bütçeyi 2 milyar 956 milyon 324 bin 900 TL olarak gerçekleştirdik. Tahmini olarak ortaya koyduğumuz bu bütçede yapacağımız ve sayamadığım birçok başlıkla beraber harcamalarımızı bütçemize denk bir şekilde yapmaya çalışacağız. 14 yıldır yaptığımız tüm bütçeleri gerçekleştirme oranımız yüzde 97’dir. Gerçekçi bütçe yapmaya çalıştık, asla gerçekçi olmayan bir bütçe yapmadık. Fakat bazen bizim dışımızda gelişen olaylar neticesinde ek bütçeler yapmak durumunda kaldık. Yine de bütçemizi gerçekleştirmede 14 yılımızın ortalaması yüzde 97’dir. Bu oran Türkiye genelinde ciddi bir orana tekabül eder. Bu yüzden mecliste emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 14 yılda gider bütçesi gerçekleştirme oranı yüzde 97,20 olmuştur; denk bir bütçe oluşturma açısından çok kıymetli bir oran olduğunu belirtmekte fayda var. Ayağımızı yorganımıza göre uzattık. 12 yılda bütçemizin yüzde 22,39’u yatırımlara ayırdık. Yüzde 22 az gibi görünebilir ama bu ortalama Türkiye’de yüzde 3,5, 10’lar mertebesindedir” diye konuştu.

“ÖNEMLİ OLAN ADALETLİ OLABİLMEKTİR”

Belediyeciliğin, adalet kavramı üzerine kurulduğunu söyleyen Yazıcı, sözlerine şöyle devam etti:

“Görüşü, düşüncesi, siyasi parti seçimi ne olursa olsun ayırt etmeden herkesin hizmet alacağı bir kurum yaklaşımı ortaya koymak belediyeciliğin en önemli çalışmalarından biri olmalıdır. Belediyeler yapı itibariyle ve kanun gereğince yarı siyasi kurum olarak görülse de vatandaşlar siyasetten uzak belediyeciliği görmek isterler. Hepimizin birinci vazifesi bu halka hak ettiği hizmeti en iyi şekilde götürmektir. Hepimizin mensubu olduğu, bizi seçen, halkın önüne koyan siyasi partilerimiz vardır. Dünyadaki anlayış, bu görüş ve düşünceleri inkar etmeden herkesi kucaklayabilmek, herkesin başkanı, meclisi, encümeni olabilmek ve bu üç organdan da total bir hizmet kalitesi ortaya koyabilmek olmalı. Bireyi merkeze koyan bir hizmet kalitesi sağlamalıyız. Cemil Meriç’in her zaman söylediği şu sözünü paylaşmak istiyorum; Tarafsızlık en iğrenç yalandır. Her var olan uzviyetin bir tarafı vardır. Önemli olan adil ve adaletli olabilmektir. Hepimiz halka hizmet ediyoruz, edeceğiz. Ama yarın ilçe belediyesi, meclis üyeleri, büyükşehir de büyükşehir başkanı da olmak üzere her birimiz toplantıya çağırıldığında siyasi partisine gidecek. Kimse bunun ötesinde bir ifade kullanmaz. Önemli olan adil olmak, hizmet kalitesini kimseyi ayırmadan sağlayabilmektir ki vatandaşın gözünde de gönlünde de yer edecek olan bu anlayıştır. Biz de bu anlayışı ortaya koyabilmek için gayret sarf ediyoruz.”

“SADECE ÇOK DAHA İYİSİNİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Vatandaşın da yönetimde söz sahibi olduğu ‘Yönetişim’ anlayışı ile 2010 yılında beri hareket ettiklerini vurgulayan Yazıcı, “Yönetişim modelini derneklerle, vakıflarla beraber 2010’dan itibaren gerçekleştiriyorum. Yönetişimin dibini yapıyoruz diyebilirim, bizim kadar aktif yapan bir belediye yoktur. Bunu daha da iyi yapmak için ilçedeki site yöneticilerini de işin içine katma, gençlere genç kartla ya da hayata geçirdiğimiz uygulamalarla bunu sunma gibi birçok proje geliştirdik. Yeni bir şey yapmıyoruz, sadece çok daha iyisini yapmaya çalışıyoruz. ‘Gelecekte biz yapacağız’ diyorsunuz. Yaparsınız, yapmazsınız veya nerede yaparsınız bilmiyorum ama Tuzla size müsaade etmiyor” dedi.

reklam

YORUM YAP