reklam

reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Van Sadece Van Kedilerinden İbaret Değilmiş

Yayınlanma Tarihi : Google News
Van Sadece Van Kedilerinden İbaret Değilmiş
reklam

Van doğasıyla ve sahip olduğu köklü geçmişiyle kültür turizmi açısından önemli şehirler arasında yer alıyor.

Van sadece Van kedilerinden ibaret değilmiş; İranlı turistlerle dolu olan  Edremit Kent Meydanı, Ermeni Kilisesi,

Millet Kıraathanesi, bozulmamış doğası ve temiz suyu ile Akdamar Adası, kalesi

kilimleri, kahvaltısı…

Anadolu Yazarlar ve Gazeteciler Derneği (AYGAD) üyeleri Doğu Anadolu Bölgesi Kültür Gezisinde Van’ın Edremit ilçesini ziyaret etti.

Gazetecileri; Edremit Belediyesi Başkan Vekili Fuat Toner, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Serkan Aslan, Gazeteci – Yazar Baki Karaca, Van Gölü TV kurucu ortağı Gazeteci Ziya Türk ağırladılar.

Basın mensupları Kız Kalesi Seyirtepesi’nde yumurtalı kavurma, murtuğa, kavut gibi yöresel tatların servis edildiği Van kahvaltısı ile güne enerji dolu başladı.

Söz hakkı alan AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ; “Türkiye kolay kurulmadı.  Canımızı, kanımızı, hayatlarımızı, geleceğimizi verdik. Anadolu Yazarlar ve Gazeteciler Cemiyeti olarak da vatanın önemini bilen kişileriz. Bu yüzden AYGAD yönetiminin verdiği fikre uyduk ve ‘Türkiyeyi tanıyalım’ kararı ile yola çıktık.

Amacımız; Doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine gittiğimiz bölgelerin tarihi, kültürel, coğrafi yapısını, gastronomisini yaşayıp sonra da bunu toplumun diğer kesimlerine aktarmak.

Türk milletinin şöyle bir eksiği var. Önemli tarihsel noktalar diyince akla yurtdışı geliyor. Oysa Egemizde, Doğumuzda  çoğu bölgemizde muazzam tatil yerleri var” dedi.

Edremit Başkan Vekili Fuat Toner ise;

“Van doğunun incisidir. Van’ın tarihini, kültürel yapısını gezerek tanımanızı, incelemenizi isteriz. Sizleri şehrimizde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz” sözlerine yer verdi.

Millet Kıraathanesine Yoğun İlgi

Her yaştan vatandaşın uğrak noktası olan kıraathane, sessiz ve konforlu ortamı ile yoğun ilgi görüyor. İki kattan oluşan kıraathanede; etüt salonları, kapalı ve açık okuma alanları, kadın destek merkezi ve kafe bulunuyor.

Gençler burada hem ders çalışıyor hem de sınavlara hazırlanıyor. Bunun yanı sıra gelen misafir ve öğrencilere ücretsiz çay ve kahve ikramı yapılıyor.

Edremit Ermeni Kilisesi, Kent Meydanı, Hüsrev Paşa Cami, Anadoludaki en eski yapılardan biri olarak ön plana çıkan Van Kalesi, Arubani Bedesteni Savat Çarşısı ve Örnek Van Evi gezildi. Yurtdışına yoğun satışı yapılan Van kilimleri ilgi çekti.

Bir Van Harikası: Akdamar Adası

Gazeteciler Akdamar Adası’nın tarihi dokularını ziyaret etti. Anıt Müzesi ve  Ermeni Aziz Haç Kilisesi hayran bıraktı.

Ermeni tapınağı olan kilisede; kutsal kitaplardaki hikayelerden alınmış konuları işleyen kabartmalar vardır; Adem ile Hava’nın cennetten kovuluşu, Yunus Peygamber’in balık karnına düşüşü gibi…

Ermeni Katliamının Tanığı: Eski Van

Hüsrev Paşa Cami İmamı Ahmet Hüsrev Koyuncu gazetecilere, eski Van şehrindeki bütün mahallelerin 1917-1918 yıllarında tahrip edildiğini, müslüman halkın katledildiğini ve göçe zorlandığını, yüzlerce konak, ev ve caminin Ermeni çetelerince yok edildiğini anlattı.

Eski Van Şehrinde kazı çalışmalarının yapıldığını aktaran İmam Koyuncu, kentin yeniden inşa edileceğini belirtti.

Sahil Park’ta Van Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Müdürü Fatih Sevinç ile samimi sohbet ortamında akşam yemeğinin ardından gezi programı sona erdi.

reklam

YORUM YAP