reklam
reklam
DOLAR 32,9375 % 0.12
EURO 35,4129 % 0.06
STERLIN 41,8039 % 0.03
FRANG 36,9291 % 0.22
ALTIN 2.463,01 % -0,27
BITCOIN 60.480,01 -4.347
reklam

Bel fıtığı çağın hastalığı haline geldi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Bel fıtığı çağın hastalığı haline geldi
reklam

Pendik Belediyesinin düzenlediği sağlık seminerlerinin bu haftaki konuğu Pendik Yüzyıl Hastanesi’nden Op. Dr. Murat Çobanoğlu oldu. Facebook üzerinden canlı yayınlanan seminerde Op. Dr. Murat Çobanoğlu Bel Fıtığı ve Tedavileri üzerine sunum yaptı. Bel fıtığını çağın hastalığı olarak nitelendiren Op. Dr. Murat Çobanoğlu baş ağrısı ve gribin ardından en fazla doktora gitme sebebinin bel fıtığı olduğunu söyleyerek şu bilgilere yer verdi.

Sigara ve kiloya dikkat çekti

Bel fıtığına karşı alınacak önlemleri anlatan Op. Dr. Murat Çobanoğlu sigara ve kiloya dikkat çekerek “Sigara ve kilo baş belası. İnsanlık bu belalardan kurtulmalı. Sigara mikro dolaşımı tıkıyor bu da kıkırdak yapıları dejenere ediyor. Kilo da ise göbeklenme sonucu vücudun ağırlık merkezi öne kayıyor. Bu da omurgaya fazladan ağırlık bindiriyor. Bu iki neden başlıca bel fıtığı sebebi” dedi.

Bacağa vuran ağrı “olgunlaşmış bel fıtığı” göstergesi

Elindeki maket ile bel fıtığı oluşum sürecini anlatan Op. Dr. Murat Çobanoğlu bel fıtığının ilk göstergesinin ağrı olduğunu söyledi. Çobanoğlu “Ağrı sonrası önlem alınmaz ise kırkırdaktaki aşınma omiriliklerdeki sinir dokularına baskı yapıyor. Bu da fıtık sürecini ilerletiyor” dedi. Op. Dr. Murat Çobanoğlu bacağa vuran bel fıtığı ağrısını ise “Maalesef bu ağrı olgunlaşmış bel fıtığının göstergesidir” şeklinde konuştu.

Tedavi yöntemlerini anlattı

Bel fıtığında ilaçla tedavinin mümkün olduğunu belirten Op. Dr. Murat Çobanoğlu, yetersiz kalırsa fizik tedavi, bu da yetersiz kalırsa çok kullandığı yöntem olan mikroenjeksiyon’u anlatarak “Benim en çok kullandığım yöntem mikroenjeksiyon. Bu yöntemle fıtığa incecik iğne ile müdahale ediyoruz. Ben de bu yöntemle  ameliyat oldum. Fıtık ciddi değilse bu yöntemi öneriyorum. Ama çok ciddi ise çözüm mikrocerrahidir” dedi

reklam

YORUM YAP