reklam

reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Sanat Söyleşileri, İnstagram Üzerinden Gerçekleşiyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sanat Söyleşileri, İnstagram Üzerinden Gerçekleşiyor
reklam

Pandemi sürecinde teknolojiyi kullanarak kültür-sanat faaliyetlerini sürdüren Pendik Belediyesi, sanat söyleşilerini aralık ayı boyunca İnstagram üzerinden yapıyor. İlk söyleşinin konuğu Ebru Sanatçısı Alparslan Babaoğlu oldu.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsrev Subaşı’nın sunduğu ilk söyleşinin konuğu Kültür ve Turizm Bakanlığı 2013 yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülünün sahibi, yurt içinde ve dışında çok sayıda sergisi bulunan Ebru Sanatçısı Alparslan Babaoğlu oldu. Bir saat süren söyleşide sanatçı, “ebru”ya başlayış hikayesini ve bu sanata ilgi duyanlara önerilerini anlattı.

“Bu sanata ‘ebru’ yok olmasın diye başladım”

Söyleşide Prof. Dr. Hüsrev Subaşı’nın sorularını yanıtlayan Sanatçı Alparslan Babaoğlu, ebru sanatına başlama sebebinin “romantik bir nedeni” olmadığını belirterek “Ben ‘ebru’ya yok olmasın diye başladım. 1982 yılında askerliğim bittikten sonra bir arkadaşımın müze gibi olan evine gittim. Meraktan evindeki sanat eserlerini sordum. Bana bir ‘ebru’ gösterdi ve ‘Bu sanat kaybolacak.’ dedi. Ben de kaybolmasın, öğreneyim dedim ve bugünlere geldim. Yani romantik bir sebep değildi ilgim” dedi.

“Ebru’yu birilerine sorarak öğrenemezsiniz”

Ebru sanatına ilgi duyanlara öneride de bulunan Alparslan Babaoğlu, ebru sanatından kullanılan ‘tekne’ye dikkat çekerek “Ebruyu birilerine sorarak öğrenemezsiniz. Ebruda tekne çok önemli. Teknenin davranışları size herşeyi söylüyor zaten. Örneğin boyalar açılıyor, geri topluyorsa tekne, sıvı demektir. Yani tekne davranışlarıyla size ne yapmanız gerektiğini ifade ediyor. Ama bu çok zaman geçirerek öğrenebileceğiniz bir şey.” şeklinde konuştu.

Dört sanat söyleşisi daha olacak

Prof. Dr. Hüsrev Subaşı aralık ayı boyunca dört sanat söyleşisi daha sunacak. Söyleşiler “Dünden Bugüne Ebru Sanatımız” Programında olduğu gibi İnstagram üzerinden canlı olarak yayınlanacak.

-10 ARALIK Perşembe 15.00

“ÇİNİ SANATINA GENEL BAKIŞ” Konuk: Dr. Öğr. Üyesi Latife AKTAN ÖZEL

-17 ARALIK Perşembe 15.00 “BİR İSTANBUL SANATI OLARAK HAT”

-24 ARALIK Perşembe 15.00 “TEZHİP SANATINA GENEL BAKIŞ”

Konuk: Dr. Öğr. ÜyesiNihal ARICI

reklam

YORUM YAP